Yaşıl enerji və Ekosistemlər
• “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində “yaşıl enerji” zonasının yaradılması ilə bağlı tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 3 may 2021-ci il tarixli 2620 nömrəli Sərəncamı
• 2020-ci il yanvarın 9-da Energetika Nazirliyi ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının "ACWA Power" və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin "Masdar" şirkətləri arasında bərpaolunan enerji üzrə pilot layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı İcra müqavilələri imzalanıb.
• 2020-ci il dekabrın 30-da Energetika Nazirliyi və “Azərenerji” ASC ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA Power” şirkəti arasında külək elektrik stansiyası layihəsi üzrə “İnvestisiya müqaviləsi”, “Enerji alqı-satqı müqaviləsi” və “Ötürücü şəbəkəyə qoşulma müqaviləsi” imzalanıb.
• 2023-cü ilin oktyabr ayında Azərbaycanda “Masdar” şirkəti tərəfindən inşa edilmiş 230 meqavat gücündə Qaradağ Günəş Elektrik Stansiyasının açılış mərasimi keçirilib.
• 2022-ci il dekabrın 15-də Energetika Nazirliyi və Avstraliyanın Fortescue Future Industries (FFI) şirkəti arasında Azərbaycanda bərpaolunan enerji layihələri və “yaşıl hidrogen”in potensialının öyrənilməsi və inkişafı üzrə birgə əməkdaşlığa dair Çərçivə Müqaviləsi imzalanıb.
• 2030-cu ilədək elektrik enerjisinin qoyuluş gücündə bərpaolunan enerjinin payının 30 faizə çatdırılması hədəf kimi müəyyənləşdirilib.
• 17 dekabr 2022-ci il tarixində Buxarestdə “Azərbaycan Respublikası, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstan Hökumətləri arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş” imzalanıb.
• Asiya İnkişaf Bankının dəstəyi ilə həyata keçirilən “Üzən günəş panelləri sisteminin inkişafına dair biliklərin mübadiləsi və texniki yardım dəstəyi” pilot layihəsi çərçivəsində Böyükşor gölündə 100 kVt gücə malik fotovoltaik sistemin quraşdırılması, habelə günəş qurğularının quraşdırılmasında özəl sektorun iştirakının təşviqi məqsədi ilə biznes modellərinin formalaşdırılması, təlimlər vasitəsi ilə milli potensialın gücləndirilməsi nəzərdə tutulur. Gələcəkdə su hövzələri üzərində iri həcmli layihələrin həyata keçirilməsi üçün müvafiq layihə çərçivəsində araşdırmalar aparılır.
• 22 fevral 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və bp şirkəti iri miqyasda karbonsuzlaşdırılmış və inteqrasiya edilmiş enerji və nəqliyyat sistemləri, o cümlədən Azərbaycanın region və şəhərlərində bərpa olunan enerji layihələri üçün tələb olunan potensialın və şəraitin qiymətləndirilməsi üzrə əməkdaşlıq etmək məqsədilə Anlaşma Memorandumu imzalayıblar.
• 2021-ci ilin 3 iyun tarixində Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və bp arasında Cəbrayıl rayonu ərazisində 240 MVt gücündə günəş elektrik stansiyasının tikintisi layihəsinin qiymətləndirilməsi və həyata keçirilməsi fəaliyyəti üzrə əməkdaşlığa dair İcra Müqaviləsi imzalanıb.
• Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 22 iyul tarixli 3378 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər Planının 5.2.3. “Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin artırılması” fəaliyyət istiqaməti üzrə “Bioenerji və geotermal enerjidən istifadə imkanlarının genişləndirilməsi” altbəndinin icrasına uyğun olaraq hər iki istiqamət üzrə aidiyyəti qurumların nümayəndələrindən ibarət İşçi qruplar yaradılıb.
• 22 dekabr 2022-ci il tarixində Energetika Nazirliyi ilə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) arasında Azərbaycan Respublikasının elektroenergetika sektorunun inkişafı ilə bağlı texniki dəstəyə dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
• 3 fevral 2023-cü il tarixində Bakıda Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası Nazirlərin 9-cu iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası Nazirlərin 1-ci iclası çərçivəsində Energetika Nazirliyi ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının “ACWA Power” şirkəti arasında “Dənizdə 1,5 QVt-dək külək layihəsinin həyata keçirilməsinə dair İcra Müqaviləsi”, “Quruda 1 QVt külək stansiyasının yaradılmasına dair İcra Müqaviləsi” və “Azərbaycan Respublikasında enerji saxlanc sistemlərinin inkişaf etdirilməsinə dair Anlaşma Memorandumu” imzalanıb.
• 31 may 2023-cü il tarixində “Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi ilə “Maire Tecnimont” şirkəti arasında enerji keçidi sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
• 1 iyun 2023-cü il tarixində Energetika Nazirliyi ilə Çinin “China Gezhouba Group Overseas Investment” şirkəti arasında Azərbaycanda 2 QVt gücündə bərpa olunan enerji layihələrinin həyata keçirilməsinə dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
• “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın 2023–2024-cü illər üzrə Təfsilatlı Tədbirlər Planı”nına əsasən, burada "Yaşıl Enerji Zonası"nın yaradılması, Konsepsiya və Tədbirlər Planının hazırlanması nəzərdə tutulur. Naxçıvanda bərpa olunan enerji layihələrinin həyata keçirilməsi ilə bağlı “Nobel Energy Management”, “TotalEnergies” və “A-Z Czech Engineering” şirkətləri ilə ümumi gücü 1000 MVt-dan çox olan yaşıl enerji layihələri ilə əlaqədar müqavilələr imzalanıb.
2. Azərbaycanın bərpa olunan enerji potensialı və hazırki vəziyyət
• Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bərpaolunan enerji stansiyalarının qoyuluş gücü
• Azərbaycanın bərpa olunan enerji mənbələrinin potensialı
3. Ekosistemin qorunması
3.1. Bioloji müxtəlifliyin qorunması üçün yaradılan milli parklar:
3.2. Bioloji müxtəlifliyin qorunması üçün yaradılan qoruqlar:
3.3. Bioloji müxtəlifliyin qorunması üçün yaradılan yasaqlıqlar:
4. Xəzər dənizinin ekosisteminin qorunması
5. Ekosistemin qorunması üçün reallaşdırılmış tədbirlər
• Bakının Səbayıl, Suraxanı, Sabunçu, Xəzər və Qaradağ rayonlarında, habelə Şirvan şəhəri, Salyan, Neftçala, Hacıqabul, İmişli, Siyəzən rayonları ərazisində aparılır. 2006-2022-ci illərdə SOCAR-ın neft və neft məhsulları ilə çirklənmiş 4040 ha torpaq sahəsindən 2819 hektarı rekultivasiya olunaraq bərpa edilib.
• Böyükşor gölünün ekoloji bərpası.
• “Təmiz Şəhər” ASC tərəfindən Bakı və ətraf ərazilərdəki məişət tullantıları ilə çirklənmiş ərazilərin təmizlənməsi.
•  “Azərbaycan Respublikasında ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılmasına dair 2006-2010-cu illər üçün Kompleks Tədbirlər planı” çərçivəsində Bakı buxtasının mərkəzində yerləşən Qara Şəhərin dirçəlməsi üçün 1650 ha ərazidəki sənaye müəssisələri köçürülüb, ərazi tullantılardan təmizlənərək Ağ şəhər layihəsi reallaşdırılıb.

Green energy and Ecosystems
- Decree No. 2620 of the President of the Republic of Azerbaijan dated May 3, 2021 “On measures related to the creation of a “green energy” zone in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan”
- On January 9, 2020, Implementation Agreements were signed between the Ministry of Energy and ACWA Power of the Kingdom of Saudi Arabia and Masdar of the United Arab Emirates on the implementation of pilot projects in renewable energy .
- On December 30, 2020, the Ministry of Energy and Azerenergy OJSC signed an "Investment Agreement", an "Energy Purchase and Sale Agreement", and a "Transmission Network Connection Agreement" on the wind power plant project with ACWA Power of the Kingdom of Saudi Arabia .
- In October 2023, the opening ceremony of the 230-megawatt Garadagh Solar Power Plant, built by Masdar, was held in Azerbaijan .
- On December 15, 2022, a Framework Agreement was signed between the Ministry of Energy and the Australian company Fortescue Future Industries (FFI) on joint cooperation in studying and developing the potential of renewable energy projects and "green hydrogen" in Azerbaijan .
- The target has been set to increase the share of renewable energy in electricity generation to 30 percent by 2030 .
- On December 17, 2022, the "Agreement on Strategic Partnership in the Field of Development and Transmission of Green Energy between the Governments of the Republic of Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary" was signed in Bucharest .
- The pilot project "Knowledge Exchange and Technical Assistance Support for the Development of Floating Solar Panel Systems" implemented with the support of the Asian Development Bank includes the installation of a 100 kW photovoltaic system in Lake Boyukshor, as well as the formation of business models to promote the participation of the private sector in the installation of solar installations, and strengthening national capacity through training. In the future, studies are being conducted within the framework of the relevant project for the implementation of large-scale projects on water basins .
- On February 22, 2021, the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and BP signed a Memorandum of Understanding to collaborate on assessing the potential and conditions required for large-scale decarbonized and integrated energy and transport systems, including renewable energy projects in the regions and cities of Azerbaijan .
- On June 3, 2021, an Implementation Agreement was signed between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and BP on cooperation in the assessment and implementation of the project to construct a 240 MW solar power plant in the Jabrayil region .
- In accordance with the implementation of the sub-item "Expanding the possibilities of using bioenergy and geothermal energy" under the action direction 5.2.3. "Increasing the use of renewable energy sources" of the Action Plan of the "Socio-economic development strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026", approved by the Order No. 3378 of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 22, 2022, Working Groups consisting of representatives of relevant institutions have been established for both directions .
- On December 22, 2022, a Memorandum of Understanding was signed between the Ministry of Energy and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) on technical support for the development of the power sector of the Republic of Azerbaijan .
- On February 3, 2023, within the framework of the 9th Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the 1st Ministerial Meeting of the Green Energy Advisory Council in Baku, the Ministry of Energy and the Saudi Arabian company ACWA Power signed an “Implementation Agreement on the Implementation of a Wind Project of Up to 1.5 GW Offshore”, an “Implementation Agreement on the Establishment of a 1 GW Onshore Wind Farm”, and a “Memorandum of Understanding on the Development of Energy Storage Systems in the Republic of Azerbaijan ” .
- On May 31, 2023, within the framework of the "Baku Energy Week", a Memorandum of Understanding on cooperation in the field of energy transition was signed between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the "Maire Tecnimont" company .
- On June 1, 2023, a Memorandum of Understanding was signed between the Ministry of Energy and the Chinese company "China Gezhouba Group Overseas Investment" on the implementation of 2 GW of renewable energy projects in Azerbaijan .
- According to the Detailed Action Plan for 2023-2024 of the "State Program on the Socio-Economic Development of the Nakhchivan Autonomous Republic for 2023-2027", it is envisaged to create a "Green Energy Zone", prepare a Concept and Action Plan. Agreements have been signed with "Nobel Energy Management", "TotalEnergies" and "AZ Czech Engineering" companies regarding the implementation of renewable energy projects in Nakhchivan for green energy projects with a total capacity of more than 1000 MW.
2. Azerbaijan's renewable energy potential and current situation
- Installed capacity of renewable energy plants operating in Azerbaijan.
- Azerbaijan's renewable energy potential.
3. Ecosystem protection
3.1. National parks created to protect biological diversity:
- Zangezur National Park named after Academician H. Aliyev
- Aggol National Park
- Shirvan National Park
- Hirkan National Park
- Altiagach National Park
- Absheron National Park
- Shahdag National Park
- Goygol National Park
- Samur-Yalama National Park
- Gizilagac National Park
3.2. Reserves created to protect biological diversity:
- Basitchay State Nature Reserve
- Ilisu State Nature Reserve
- Karagol State Nature Reserve
- Karayazi State Nature Reserve
- Turyanchay State Nature Reserve
- Zagatala State Nature Reserve
- Shirvan State Nature Reserve
- Eldar Shamy State Nature Reserve
- Mud Volcanoes Group State Nature Reserve
- Korchay State Nature Reserve
3.3. Sanctuaries created to protect biological diversity:
- Garayazi-Agstafa State Nature Reserve
- Sheki State Nature Reserve
- Lachin State Nature Reserve
- Ismayilli State Nature Reserve
- Gusar State Nature Reserve
- Kizilca State Nature Reserve
- Gubadli State Nature Reserve
- Zuvand State Nature Reserve
- Shamkir State Nature Reserve
- Barda State Nature Reserve
- Clay Island State Nature Reserve
- Kichik Gizylagach State Nature Reserve
- Dashalti State Nature Reserve
- Gabala State Nature Reserve
- Arazboyu State Nature Reserve
- Gakh State Nature Reserve
- Ordubad State Nature Reserve
- Hirkan State Nature Reserve
- Arpachay State Nature Reserve
- Rvarud State Nature Reserve
- Bandovan State Nature Reserve
4. Protection of the Caspian Sea ecosystem
- Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on measures to protect the Caspian Sea from pollution.
- Law of the Republic of Azerbaijan on ratification of the Framework Convention on the Protection of the Marine Environment of the Caspian Sea.
- Measures to protect biodiversity in the Caspian Sea.
5. Measures taken to protect the ecosystem
- It is being carried out in the Sabayil, Surakhani, Sabunchu, Khazar and Garadagh districts of Baku, as well as in the territories of Shirvan city, Salyan, Neftchala, Hajigabul, Imishli, and Siyazan districts. In 2006-2022, 2819 hectares of SOCAR's 4040 hectares of land contaminated with oil and oil products were recultivated and restored .
- Ecological restoration of Lake Boyukshor .
- Cleaning of areas polluted with household waste in Baku and surrounding areas by “Tamiz Shahar” OJSC .
- Within the framework of the "Comprehensive Action Plan for Improving the Ecological Situation in the Republic of Azerbaijan for 2006-2010", industrial enterprises on an area of 1,650 ha were relocated to revive the Black City located in the center of Baku Bay, and the " White City " project was implemented by cleaning the area of waste.